Feliks Haertle

Feliks Maria Haertle-urodził się 19 listopada 1893r z matki Elżbiety Haertle z domu Rudloff i ojca Hugona Haertle w Przemęcie.
Naukę rozpoczął w Poniecu jako 6 letnie dziecko, później w gimnazjum w Wąbrzeźnie. W 1912 roku ukończył naukę w gimnazjum realnym. Przez rok przebywał na praktykach u swoich starszych braci w majątku Gryżyce na Śląsku, jednak z uwagi na pogarszający się stan zdrowia ojca wrócił do domu do Drzewiec. W 1914 roku podjął studia rolnicze we Wrocławiu, jednak wybuch I wojny światowej zweryfikował jego plany.
W styczniu 1915 r. został powołany do wojska i wcielony do 50 pułku piechoty w Rawiczu. Po licznych zawirowaniach na początku 1918 r. został wcielony do 47 pułku piechoty obrony krajowej – Landwehry w Głogowie. Dzięki koneksjom rodziny uzyskał dłuższy urlop celem udzielenia ojcu pomocy w czasie żniw oraz prac jesiennych co uchroniło go przed wyjazdem na front. W tym czasie Feliks służył w Biedrusku.
W 1918 roku przyłącza się do Powstania Wielkopolskiego. W czasie potyczek pod Waszkowem ranny zostaje brat Feliksa – Seweryn. Feliks zgłasza się na ochotnika do rozmów z Niemcami, ale przede wszystkim chce się dowiedzieć o los brata. Dowiaduje się, że Seweryn został postrzelony w szyję a o jego dalszym losie zdecyduje sąd wojskowy w Głogowie. Feliks do końca lutego 1919 roku bierze czynny udział w powstaniu.
Wiosną 1919 roku młody Haertle zgłasza się do 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Zostaje wcielony do II szwadronu w stopniu starszego ułana.  1 Pułk Ułanów Wielkopolskich po wcieleniu do armii polskiej został przemianowany na 15 Pułk Ułanów Poznańskich. 1 sierpnia 1919 roku pułk pod wodzą gen. Andersa wyrusza na front wschodni, a Haertle zostaje wachmistrzem, zastępcą dowódcy plutonu. W grudniu 1919 roku dostaje kilka dni urlopu, który spędza w domu rodzinnym. Wtedy ostatni raz widzi swego ojca Hugona.
W styczniu 1920 roku wyrusza na dwutygodniowy kurs oświatowy do Mińska. W połowie lutego otrzymuje wiadomość o śmierci ojca i z żalem opuszcza front. Nie wraca już na wojnę, gdyż jest zmuszony zając się gospodarstwem. Ojciec czyni go spadkobiercą dwóch dzierżaw – Drzewiec i Czarkowa.
W niedługim czasie samodzielnie doprowadza gospodarstwo do należytego poziomu kładąc główny nacisk na nasiennictwo i plantacje ziemniaków.
Odznacza się także aktywną pracą społeczną. Jest Prezesem Kółka Rolniczego w Poniecu, członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik” w Poniecu, członkiem Wielkopolskiego Związku Ziemian.
Po zamążpójściu siostry Marii, zostaje na gospodarstwie tylko z nianią Teklą Jankowską.
W 1922 roku wyjeżdża do Rzymu na Kongres Eucharystyczny. Korzystając z okazji wyjazdu zwiedza Włochy, które robią na nim ogromne wrażenie.

W 1923 roku Feliks poślubia Halszkę Izabellę Szuman, urodzoną 31 sierpnia 1905 roku w Kobylnicy pod Poznaniem. Rodzina Szumanów była właścicielami antykwariatu w Poznaniu. Była tez poważana w kręgach społeczno-politycznych.
Młoda para 16 lipca 1924 roku doczekała się pierworodnego syna – Michała.  21 lutego 1926 roku urodził się kolejny syn – Maciej. Oboje urodzili się w prywatnej klinice w Poznaniu.

W wyniku nieszczęśliwego wypadku w 1925 roku ginie niania Tekla Jankowska. Feliks długo przeżywa jej śmierć, obwiniając się o nią.
Końcem czerwca 1928 roku wygasł kontakt na dzierżawę majątków. Feliks spienięża inwentarz zywy i martwy i opuszcza Drzewce, w których spędził całe dzieciństwo i młodość.
Otrzymawszy pokaźną gotówkę ze sprzedaży inwentarza przeprowadza się do Strzyżewic, pełen nadziei i energii.
Po przybyciu do Strzyżewic w dniu 22 grudnia 1929 roku rodzi się ostatni syn – Marek.

 

CDN

2 myśli w temacie “Feliks Haertle”

  1. Szanowny Panie,
   Dziękujemy za komentarz. Tablica informacyjna zostanie ustawiona po zakończeniu remontu ul. Szybowników. Zawarte na niej będą informacje dotyczące Majątku, właścicieli oraz figury.
   Pozdrawiam
   Beata Zabroni

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s