Rodzina Andersch

Rodzina Andersch przez wieki była utożsamiana ze Strzyżewicami. Anderschowie byli właścicielami największego majątku w tej wsi, pełnili także przez kilka pokoleń funkcję wójta, mieli nawet częściowe uprawnienia sądownicze wobec mieszkańców Strzyżewic.

Najstarszy nagrobek zachowany na cmentarzu ewangelickim, znajduje się w południowym krańcu cmentarza i pochodzi aż z XVIII w. Jest on niestety przewrócony i zdekompletowany, ale zachował się w całości. Nagrobek poświęcony jest pamięci Samuela Anderscha.
Dzięki napisom na nim można się dowiedzieć, że także on był właścicielem majątku strzyżewickiego oraz wójtem tej wsi. Był synem Samuela i Elisabeth Andersch, a jego ojciec pełnił takie same funkcje. Samuel Andersch, któremu poświęcono kamień urodził się 18 marca 1704 r., 20 maja 1729 r. ożenił się z Reginą z.d. Kuntze, z którą miał 5 synów i 7 córek. Doczekał się 40 wnucząt oraz 9 prawnucząt. Zmarł w 1764 r. Samuel Andersch posiadał obywatelstwo miejskie oraz był sukiennikiem. W Lesznie sukiennicy stanowili wówczas bardzo wpływową warstwę społeczeństwa miasta. Wiele tablic nagrobnych na ścianie Kościoła Krzyża w Lesznie, także informuje o tym, iż osoby, którym poświęcono tablice, były sukiennikami.

Nagrobek Samuela Anderscha jest o tyle ważny, że prawdopodobnie jest to najstarszy zabytek sztuki w Strzyżewicach. Na nagrobku pojawia się nazwa wsi w języku niemieckim: Striesewitz.

Tuż obok nagrobka Samuela Anderscha znajdują się pozostałości po grobowcu rodzinnym Anderschów. Najważniejszą osobą pochowaną w tym grobowcu był Johann Samuel Andersch, który także posiadał obywatelstwo miejskie oraz także był wójtem wsi z prawem do sądzenia mieszkańców. Urodził się 16 sierpnia 1778 r., a zmarł 17 maja 1847 r. Poza nim, w grobowcu spoczywają trzy osoby, w tym dwoje dzieci, które zmarły w 1866 r. Nagrobek wykonany został prawdopodobnie w tym okresie. Charakteryzuje się stonowaną neogotycką stylistyką. Jest jednak duży, podkreśla zatem znaczenie tej rodziny dla Strzyżewic. Grobowiec został niestety splądrowany, nagrobki są poprzewracane.

Marcin Błaszkowski

źródło: http://www.leszno.luteranie.pl/index.php/historia/68-najstarszy-zabytek-strzyzewic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s